کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: سه شنبه 29 بهمن ماه 1398 ساعت: 
EN
  • 135
  • 2409 مرتبه
چطور نشستن های غلط پشت میز کارباعث ابتلا به رفلاکس معده و یا به اصطلاح  ترش کردن می شود؟

چطور نشستن های غلط پشت میز کارباعث ابتلا به رفلاکس معده و یا به اصطلاح ترش کردن می شود؟

1396/05/29 07:49:17 ق.ظ

چطور نشستن های غلط پشت میز کارباعث ابتلا به رفلاکس معده و یا به اصطلاح  ترش کردن می شود؟

در آمریکا بیش از 60 درصد افراد بزرگسال از رفلاکس معده به مری( ترش کردن) رنج می برند به طوری که داروهای مربوط به درمان این عارضه  دومین داروهای پرمصرف آمریکاست. هزینه خرید داروهای رفلاکس معده سالانه 13 میلیارد دلار در امریکا برآورد شده است. آمار رسمی از میزان شیوع این عارضه در ایران وجود ندارد اما گفته می شود 20 درصد افراد در تهران تقریبا دوبار در هفته رفلاکس معده را حس می کنند.  اکثریت افراد اینطور فکر می کنند که رفلاکس معده به شیوه تغذیه افراد برمیگردد اما در واقع این عارضه زمانی اتفاق می افتد که پروسه هضم غذا به درستی انجام نشود. دلایل دیگری جز شیوه تغذیه برای  این عارضه وجود دارد.  یکی از مهم ترین این دلایل مربوط به قرارگیری نامناسب سیستم گوارش است. غیر از مواردی که فرد اختلال اسکلتی عضلانی به شکل مادرزادی دارد، این حالت معمولا در اثر پوسچر نا مناسب بدن ایجاد می شود. جهت کاهش GERD (یا رفلاکس معده از مری) می بایست پوسچر خود را بهبود داد.

رفلاکس از معده به مری چیست؟  

به طور ساده می توان گفت مکانیزیم هضم غذا به این صورت است که فرد هنگامی که غذا را فرو می دهد، مواد غذایی از طریق مجرای مری وارد معده می شوند. در معده اسیدی وجود دارد که وظیفه استرلیزه کردن مواد غذایی را برعهده دارد. در اثر عملیات شیمیایی حاصل از واکنش اسیدهای داخل معده ، گازهایی تولید می شود که باید این گازها از طریق مری به دهان برگردند. از همین رو می بایست مسیر معده به مری نیز هموار باشد تا این فرآیند دوسویه هضم  غذا به سهولت انجام گیرد.

پوسچر نامناسب باعث می شود که  طرز قرارگیری سیستم دستگاه گوارش از حالت نرمال خود خارج شود.رفلاکس-معده-ترش-کردن-نشستن-درست اگر فرد روی میز کار یا در حال ایستادن قوز کند، معده به علت تغییر موقعیت، تحت فشارهای شکمی خارجی بیش از حد قرار می گیرد، در این حالت مواد اسیدی از معده با فشار به انتهای مری (اسفنکتر تحتانی مری) به سمت مری رانده می شوند، به این عارضه رفلاکس از معده به مری یا  Gastroesophageal Reflux Disease  گفته می شود. معمولا در ایران افراد با احساس ترش کردن و سوزش سر معده از آن یاد می کند.

همچنین پوسچر نامناسب یکی از عوامل اختلال در فرآیند نرمال تخلیه گاز از معده به مری است. هنگامی که روی میز کار خم می شوید، راستای مری بر زمین عمود نیست و مسیر صافی از معده به مری وجود ندارد، در این حالت عضلات اطراف مری (اسفنکتر تحتانی مری) در اثر تجمع گاز به حالت اسپاسم در می آیند. در حالت اسپاسم، عضلات انتهای مری  بسته شده، در نتیجه گاز و مواد اسیدی  که در معده گیر می افتند و با افزایش فشار داخل معده زمینه ایجاد رفلاکس از معده به مری به وجود می آید. این عارضه باعث سرفه و تنگی نفس می شود. همچنین می تواند درد سینه به همراه داشته باشد.

هنگام نشستن، ایستادن و خوابیدن بسیار مهم است که بدن به گونه ای قرار گیرد که که فشار بر روی معده به حداقل برسد و مری را در زاویه درستی قرار می دهد تا فرآیند هضم غذا براحتی انجام گیرد. بدین ترتیب یک راه صاف و مستقیم برای رفتن غذا به سمت معده وجود دارد. بعلاوه هنگامی که بدن پوسچر مناسب  دارد جاذبه زمین به هدایت مواد غذایی به سمت مری و سپس معده کمک بیشتری می کند.

 

پوسچر ایستاده

تصویر سمت چپ در شکل زیر یک پوسچر نامناسب هنگام ایستادن را نشان می دهد.  در این حالت مریپوسچر مناسب- رفلاکس معده- ترش کردن به شکلی پیچیده یا چرخیده در می آید و شکلی شبیه شلنگ پیدا میکند. انحنای بیش از حد در مری، از خروج گازهای ناشی از عملیات اسیدی درون آن جلوگیری میکند که باعث افزایش فشار های شکمی ومنجر به رفلاکس می شود. در تصویر سمت راست، فرد پوسچر مناسب را حفظ کرده است. در این حالت  مجرای مری  به طور عمود بر راستای زمین است . در این حالت بیشترین مسیر برای عبور گاز از معده به دهان وجود دارد. بدین ترتیب  فشارهای شکمی به حداقل می رسد. از طرفی هنگامی که راستای مری عمود بر سطح زمین است، جاذبه زمین به انتقال مواد از مری به معده کمک می کند.

 

پوسچر نشسته

در تصویر سمت چپ نشستن غلط نمایش داده شده است. در این حالت  وزن قفسه سینه، شانه ها و سر باعث افزایش فشارهای داخل شکمی میشود  در نتیجه محتویات معده به بالا رانده می شوند از طریق اسفنکتر تحتانی مری به داخل مری رانده می شود. به علاوه مری به طور صاف قرار نگرفته که بتواند به راحتی گاز را آزاد کند. در مقابل تصویر سمت راست نحوه نشستن درست را نشان می دهد که در این حالت فشارهای شکمی به حداقل خود می رسد و مری را در حالت عمود بر راستای زمین نگه می دارد.

از آنجایی که امروزه بیشتر ساعات روز را در حال نشسته هستیم، حفظ پوسچر بدن در حال نشسته (نشستن صحیح) برای جلوگیری از رفلاکس معده بسیار اهمیت دارند . ساعات طولانی مدت کار  روبروی مانیتور و کامپیوتر در وضعیت غلط باعث می شود علاوه بر ابتلا به کمردرد، گردن درد، سردرد، به رفلاکس معده نیز دچار شوید. اگر از رفلاکس معده و یا به اصطلاح ترش کردن رنج می برید نگاهی هم به طرز نشستن تان بیاندازید. حتما می گویید چطور هنگام کار با مانیتور درست بنشینیم؟

نشستن-درست-مانیتور-استند-پایه-مانیتور

از آنجایی که ارتفاع مانیتورها  کوتاه است افراد برای کار با مانیتور مجبور به خم کردن سر هستند. برای حفظ بدن در وضعیت مناسب می توانید از تجهیزات ارگونومیک استفاده کنید. به طور مثال نگهدارنده ارگونومیک مانیتور (مانیتور استند، پایه مانیتور) با قابلیت تنظیم ارتفاع، می تواند مانیتور را در ارتفاع دلخواه نگهدارد به طوری که مجبور به خم کردن سر و تحمل گردن درد نباشید.

نگهدارنده-ارگونومیک-مانیتور-مانیتور-استند-پایه-مانیتور

پوسچر خوابیده

وقتی دراز کشیده اید، بدن باید در موقعیتی مناسبت نسبت به گرانش زمین قرار گیرد . وقتی در سطح شیبدار می خوابید با استفاده از گرانش زمین می توانید اسید معده را از بازگشت به مری حفظ کنید. خوابیدن به پشت وقتی سر حدود 6 اینچ بالاتر از راستای بدن باشد بهترین راه برای جلوگیری از رفلاکس از معده به مری است.

خوابیدن-درست-طرز-خوابیدن-ترش-کردن-رفلاکس-معده

خوابیدن بر روی بالش مناسب، پوسچر فرد را هنگام خواب تضمین می کند. می توانید به پشت بخوابید و بالشتک زیر زانوهای خود قرار دهید و یا آنکه به پهلو بخوابید و یک بالشتک بین زانو ها قرار دهید. اما هرگز به شکم نخوابید. این نوع خوابیدن فشارهای خارجی مضاعفی به معده وارد میکند که موجب رفلاکس معده به مری GERD می شود.

 

منبع:

Reflexdefense.com

Aboutgerd.org

 

گردآورنده: سارا حجازی (ارگونومیست) -مریم موسوی (مترجم)

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.