کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: پنج شنبه 21 فروردین ماه 1399 ساعت: 
EN
  • 119
  • 1384 مرتبه
تاثیر نشستن و ایستادن نادرست (پوسچر نامناسب) بر روی بی اختیاری ادراری

تاثیر نشستن و ایستادن نادرست (پوسچر نامناسب) بر روی بی اختیاری ادراری

1396/04/18 07:43:16 ق.ظ

تاثیر نشستن و ایستادن نادرست (پوسچرنامناسب) بر روی بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری از آنچه مردم فکر می کنند، شایع تر است. 9% از زنان زیر 64 سال از این عارضه رنج می برند.

حال اگر به شما گفته شود که موقعیت نامناسب بدن بر روی بی اختیاری ادراری اثر میگذارد، باور می کنید؟ می توانید باور کنید ساعات طولانی نشستن در وضعیت نادرست می تواند روی کنترل ادرار تاثیر بگذارد؟

 فکر می کنید یک چرخش کوچک در لگن می تواند باعث تغییر موقعیت در اندام های داخلی لگن می شود؟

دستشویی- ادرار- تکرر ادرار

در انتهای این مقاله متقاعد خواهید شد که تا چه میزان طرز صحیح قرارگیری بدن ما در موقعیت های مختلف در جلوگیری و یا درمان بی اختیاری ادراری نقش دارد.

 یکی از شایع ترین انواع بی اختیاری ادراری، تحت فشارهایی مثل سرفه، خنده یا بالا و پایین پریدن اتفاق می افتد. به طور کلی می توان گفت در اثر افزایش فشارهای شکمی، احتمال ریزش ادرار افزایش می یابد. زمانی که عضلات لگنی زیر مثانه تحریک میشوند، فشار آنها به اطراف مثانه باعث خروج ادرار می شود.  از طرفی عضلات کمر مانند یک رشته پشتیبانی در ساختار کنترل مثانه عمل می کند . به این ترتیب که وقتی در اثر حرکت نابجا ، عضله بر انگیخته میشود، عضله بالا میرود  و همزمان می بایست گردنه مثانه بسته شود تا از نشت ناخواسته ادرار جلوگیری کند. هر گونه اختلال در کشیدگی عضله به دلیل ضعف عضله باعث مختل شدن کل مکانیسم کنترل ادرار میشود.

حال می توان گفت در اثر وضعیت نامناسب بدن عضلات لگن تضعیف شده و در مکانیسم کنترل مثانه درست عمل نمی کند . از طرف دیگر همین پوسچر نامناسب باعث ایجاد کمردرد در افراد می شود . به همین دلیل است که معمولا افرادی که بی اختیاری ادراری دارند از کمر درد هم رنج میبرند به عبارت دیگر این دو عارضه رابطه دوطرفه با هم دارند  . قاطعانه می توان گفت درمان هر کدام تاثیر مثبتی بر روی عارضه دیگر دارد.

بیش از 70 درصد مردم حداقل در یک دوره زمانی کمردرد را تجربه کرده اند. کمردرد می تواند دلایل زیادی از نامناسب بودن موقعیت بدن (پوسچر نامناسب ) تا چاقی داشته باشد. امروزه افراد ساعات زیادی را نشسته سپری می کنند،که منجر به کم تحرک بودن عضلات کف لگن و در نتیجه تضعیف آنها میشود . فعالیت های بدنی یااستفاده از میزهای نشسته - ایستاده می توانند به تقویت این عضلات کمک کند.

استخوان لگنی-دنبالچه-مجاری ادرار-لگن- مثانه

اگر عارضه کمردرد درمان نشود، عملکرد و استقامت لگن کاهش می یابد که برروی وخیم شدن بی اختیاری ادرار اثر میگذارد. این درمان شامل تمرین فیزیکی و استقامت ،فیزیوتراپی، ماساژ  و مشخصا اصلاح پوسچر است.

اصلاح پوسچر به این معنا که وضعیت بدن در همه حالات روزمره در کار، در استراحت، هنگام دفع مدفوع و هنگام خواب اصلاح گردد.

اگر درد عضلانی در ناحیه کمر و لگن ادامه پیدا کرد حتما می بایست به پزشک مراجعه کرد تا پزشک متخصص با تدوین یک برنامه جامع از شدت گرفتن بی اختیاری ادرار جلوگیری کند.

اکثر بیماران گزارش کرده اند که فیزیوتراپی برای تقویت عضلات لگن در کاهش سطح درد و کاهش دفعات ادرار تاثیر داشته است. البته در کنار فیزیوتراپی درمان دارویی هم  میتواند در کاهش درد عضلانی که منجر به تکراربیش ازحد ادرار یا بی اختیاری آن، اثرگذار باشد. در نهایت  گزینه جراحی آخرین راه برای حل این مشکل است.

 اما چرا اقدامی برای پیشگیری این عارضه انجام نمی شود تا درمان این عارضه به جراحی کشانده شود؟

به سادگی میتوان با حفظ بدن در وضعیت مناسب در طول روز کاری و استراحت شبانه و تقویت عضلات بدن از جراحی های آینده پیشگیری کنیم.

قرارگیری بدن در وضعیت نامناسب در ساعات طولانی کار می تواند منجر به کمردرد، گردن درد، درد دنبالچه، دیسک کمر و دیگر بیماری های ستون فقرات شود. قرارگیری بدن در وضعیت صحیح اثرات غیرقابل باور و غیرقابل انکاری روی سلامت عمومی بدن دارد. کاهش استرس، بهبود سیستم ایمنی، بهبود خلق و خو، بهبود تنفس و اکسیژن رسانی به مغز و افزایش تمرکز فکری از نتایج نشستن های درست و صحیح است. اکثر مانیتورها ارتفاع مناسب راندارند و افراد مجبورند ساعات طولانی مدت کار را روبروی مانیتور با سرهای خم شده به جلو بنشینند. با استفاده از نگهدارنده ارگونومیک مانیتور می تواند مانیتورتان را در راستای چشم قرار دهید تا مجبور به خم کردن سر نباشید. برای حمایت بیشتراز ستون فقرات و قراردادن آن در وضعیت صحیح از پشتی طبی استفاده کنید.

پشتی طبی باراد-Ls

گردآورنده: سارا حجازی، ارگونومیست.

منابع:

                                                                                                                           http://www.health.com

http://www.positivehealth.com

http://www.qualitycaresi.ca/PDFs/posture.pdf

http://www.weareverincontinence.com

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.