کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: پنج شنبه 30 خرداد ماه 1398 ساعت: 
EN
  • 35
  • 2201 مرتبه
آیا می دانید چرا هنگام کار با کامپیوتر به گردن درد و شانه درد دچار می شوید؟

آیا می دانید چرا هنگام کار با کامپیوتر به گردن درد و شانه درد دچار می شوید؟

1395/10/15 07:16:27 ق.ظ

چرا موقع کار با کامپیوتر گردن درد می شین؟

به طور میانگین وزن سر افراد بین 5/4 تا 6 کیلوگرمه. تقریبا برابر با یک توپ بولینگ. تصور کنید یک توپ بولینگ رو توی دستتون گرفتین، دستاتونم کاملا کشیدست و توپ از بدن شما دوره. شرط می بندم بعد از 10 ثانیه  دستاتون شروع می کنه به درد کردن، شاید دیگه نتونین تحملش کنین. حالا توپو به خودتون نزدیک کنین طوری که آرنجتونو خم کردین و توپ نزدیک بدنتونه، حالا می تونین وزن توپو ساعت ها تحمل کنین.

 گردن درد

وقتی ساعات طولانی پشت میز کار سرتون خم کردین درست همین اتفاق برای گردنتون می افته. یک خط فرضی در وسط بدنتون در نظر بگیرین این مرکز ثقل بدنه. سر باید مستقیما روی ستون فقرات قرارداشته باشه تا وزنش روی مرکز ثقل بدن بیافته. هر چی سرتونو از این خط دورتر نگه دارین و بیشتر خم کنید فشار بیشتری به گردنتون وارد می شه یعنی اینکه ماهیچه های گردن برای نگه داشتن سر باید سخت کار کنند و جای تعجب نیست که وسط کار، گردن درد بشین.    

نشستن غلط

هیچ می دونین به ازاء هر دو نیم سانتیمتری که سرتونو به جلو خم می کنین، به وزنی که گردن باید تحمل کنه چهار و نیم کیلو اضافه می شه؟ سر و شونه ها مجبورن تمام روز این وزن رو  تحمل کنند در واقع  عضلات گردن تحت یک انقباض ایستایی طولانی مدت  قرار می گیرند. مطالعات نشون داده  با افزایش انقباض، جریان خون در میان یک عضله کاهش پیدا می کنه و تولید اسید لاکتیک و متابولیک هایی می کنه که در گردن ایجاد درد، خستگی و سوزش می کنند. در این لحظه افراد سعی می کنند با ماساژ به طور موقت تسکین پیدا کنند Kapandji, Physiology of Joints, Vol. 3.

فشار بر مهره های گردن

مجله ی آمریکایی مدیریت درد در آمریکا در سال 2004 رابطه ی بین خم کردن سر به جلو با  دردهای مزمن از جمله کمردرد، گردن درد، سردردهای گردنی و بیماری های مرتبط با استرس را گزارش داد و بیان کرد فشار اضافی روی گردن، انحنای طبیعی ستون فقرات گردنی را تغییر می دهد. تغییر انحنای طبیعی ستون فقرات گردنی فشار زیادی  روی ماهیچه ها، رباط ها، مفاصل بین مهره ای پشتی و استخوان ها وارد می کند.

ستون فقرات

 

تحقیقات ارائه شده در سی یکمین کنفرانس بین المللی سالانه ی  Minneapolis, Minnesota, USA, (2009)

IEEE EMBS  بیان می کند: خم کردن سر به جلو به دردهای ماهیچه ای و سردرد می انجامد و می تواند به بیماری های مزمنی همچون آرتروز منتهی شود. خم کردن سر به جلو روند پیری مفاصل بین مهره ای را سرعت می بخشد و بیماری های مفصلی را در فرد ایجاد می کند.

مطالعات اینطور نشان می دهند که خم کردن سر به جلو عملکرد تمام قسمت های بدن از تنفس تا تولید هورمون های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. دردهای ستون فقرات، سردرد، وضعیت روحی، فشار خون، ظرفیت شش ها جزء مواردی هستند که تحت تاثیر طرز قرارگیری  وضعیت بدن هستند.

 

درست نشستن

امروزه بیشتر ساعات روز رو در حال کار با کامپیوتر هستیم. نشستن درست پشت میز کار می تونه تا حدود زیادی از گردن درد، سردرد، شانه درد و فتق دیسک کمر و کمر درد  جلوگیری کنه . برای اینکه مجبور نباشید برای دیدن مانیتور سرتونو خم کنید باید نگهدارنده مانیتور استفاده کنید.

 

گردآورنده: مریم موسوی

اخبار مرتبط
ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول