کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: پنج شنبه 30 خرداد ماه 1398 ساعت: 
EN
  • 124
  • 2473 مرتبه
جلوگیری از گردن درد و آسیب شلاقی گردن هنگام رانندگی

جلوگیری از گردن درد و آسیب شلاقی گردن هنگام رانندگی

1396/05/08 10:08:17 ق.ظ

آسیب های شلاقی گردن یا  whiplash  زمانی اتفاق می افتد که  به دلیل ضربه یا نیروی خارجی، سر و گردن ناگهان به عقب و سپس به جلو پرتاب شود ؛ در واقع این نیرو شبیه شلاق به مهره های گردنی  وارد می شود . به عبارت دیگر، زمانی فرد دچار آسیب شلاقی گردن می شود که  گردن حرکات سریع تحت فشار زیاد داشته باشد.

آسیب شلاقی گردن، رگ به رگ شدن گردن بر اثر حرکت ناگهانی سر به سمت جلو، عقب یا پهلوهاست که به آسیب دیدگی رباط ها، عضلات و دیگر بافت های اتصالی در گردن و قسمت فوقانی پشت منجر می شود. آسیب شلاقی گردن درتصادفات رانندگی باعث گردن درد، سردرد، میگرن، دردشانه، درد بازو، پشت درد، کمردرد، سیاتیک و غیره می شود.

 بیشتر موارد آسیب های شلاقی گردن در تصادفات رخ می دهد؛ زمانی که فرد مجبور به ترمز ناگهانی می شود.  این آسیب می تواند حتی در سرعت 15 کیلومتر برساعت هم اتفاق بیفتد اگرچه در سرعتهای بالاتر می تواند آسیب جدی تری وارد کند. آمار تصادفات جاده ای در آمریکا در سال 2007 نشان می دهد آسیب شلاقی گردن در هر 7 ثانیه یکبار بر اثر ترمز گرفتن اتفاق می افتد. طبق گزارش سازمان بیمه جاده در آمریکا ، گردن درد شایع ترین عارضه ناشی از تصادفات است.

سایر آسیب های شلاقی گردن  مربوط به مشاجرات خیابانی ، بانجی جامپینگ  (پرش با طناب) ، ترن هوایی، فوتبال، پرش از ارتفاع در اسکی و حرکات شدید در سوارکاری است .

  مهم ترین عارضه ای که در حرکت شلاقی پدید می آید گردن درد است که این درد می تواند به شکل خفیف ، مور مور شدن یا بی حسی گردن ظاهر شود. سایر عوارض می تواند سفتی گردن stiffness  یا کاهش محدوده حرکتی ، بی ثباتی گردن ، درد شانه، کمردرد یا سردرد باشد . هم چنین آسیب شلاقی گردن می تواند موجب مورمورشدن ، ضعف یا بی حسی شانه و پایین بازوها شود.

 آسیب هایی که ضربه شلاقی به گردن وارد می کند  معمولا از نظر درمانی متفاوت هستند. چرا که می تواند نتیجه آن از آسیب یا کشیدگی عضله و پارگی بافتها تا آسیبهای نخاعی یا عصبی تفاوت داشته باشد. آسیب های شلاقی گردن و گردن درد می تواند سبب کاهش فعالیت فیزیکی یا ذهنی شود. این نوع از گردن درد در دراز مدت می تواند باعث انزوای اجتماعی افراد شود.

شدت برخورد ماشین با جراحت وارده متناسب است. اگر بدنه اتومبیل مورد نظر به قدری مقاوم باشد که بتواند حدالامکان ضربه وارد بر اتوموبیل را خنثی و فشار وارد بر فرد را کاهش دهد ، آسیب شلاقی گردن و گردن درد کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین اگر حمایت در پشت گردن فرد به طور مناسبی شکل گرفته باشد، می تواند عوارض پرت شدن گردن به جلو و عقب را تا حد زیادی کاهش دهد. بنابراین هر چه فاصله گردن از صندلی کمتر باشد، میزان فاصله ای که سر می تواند هنگام تصادفات رانندگی به عقب پرتاب شود، کاهش می یابد بنابراین گردن کمتر آسیب می بیند. به همین دلیل استفاده از تکیه گاه های سر و تنظیم صندلی برای جلوگیری از آسیب به گردن و گردن درد توصیه می شود.

تنظیم تکیه گاه  سر برای جلوگیری از آسیب شلاقی گردن و گردن درد بسیار مهم است. برای کاهش بیشتر فاصله  بین گردن و صندلی از انواع ماافظ گردن استفاده می شود . محافظ گردن علاوه بر جلوگیری از گردن درد  بر اثر خستگی عضلات گردن و کاهش فشار وارد بر مهره ها و دیسک های گردن ، آسیب شلاقی گردن در تصادفات را حدالامکان کاهش می دهد.

حادثه خبر نمی کند. برای جلوگیری از گردن درد و آسیب شلاقی گردن، قبل از رانندگی، حتما تکیه گاه سر را تنظیم نمایید. مرکز تکیه گاه سر باید همراستای بالای گوش باشد تا هنگام وقوع تصادف ، تکیه گاه به پشت سر برخورد کند و نه به گردن. استفاده از محافظ گردن یا پشت گردنی امکان برخورد گردن به تکیه گاه را به حداقل می رساند.

کارشناسان ارگونومی استفاده از محافظ گردن را به دلایل زیر توصیه می کنند :

حفظ پوسچر صحیح ستون فقرات گردنی و جلوگیری از گردن درد و ابتلا به دیسک گردن 

رانندگی راحت ، کاهش فشار وارد بر عضلات گردن

کاهش آسیب شلاقی گردن و ابتلا به گردن درد، سردرد، میگرن، دردشانه، درد بازو، پشت درد، کمردرد، سیاتیک

 

 

منبع: spine health

گردآورندگان: سارا حجازی، ارگونومیست

              مریم موسوی ، مترجم

اخبار مرتبط
ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول