کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: پنج شنبه 30 خرداد ماه 1398 ساعت: 
EN
  • 120
  • 1266 مرتبه
نکات ارگونومیک برای جلوگیری از گردن درد در محیط کار

نکات ارگونومیک برای جلوگیری از گردن درد در محیط کار

1396/04/27 11:51:51 ق.ظ

اگر جزء آن افرادی هستید که پشت میز کار و جلوی مانیتور کامپیوتر گردن درد می شوید، چشمانتان تحت فشار است، می سوزد و  سردرد دارید این مقاله را حتما بخوانید. این مقاله به شما کمک می کند از گردن درد رهایی یابید.

نکته اول: بینایی تان را چک کنید

قبل از اینکه هر تغییری به محیط کارتان بدهید اول از همه میزان بینایی تان را چک کنید. به طور منظم باید چشم هایتان معاینه شود.

دکتر Mary Beth Ponzo فیزیوتراپیست می گوید: "ما در کلنیک ستون فقرات به افرادی که به طور مداوم از مانیتور استفاده می کنند توصیه می کنیم از عینک محافظ چشم استفاده کنند. بالای مانیتور باید همراستا با چشم باشد. برای حفظ انحنای ستون فقرات و جلوگیری از فشارهای وارد بر مهره ها، دیسک ها و عضلات کمر از صندلی هایی استفاده شود که گودی کمر را پر کنند. از آنجایی که اکثر صندلی ها فاقد این ویژگی هستند پیشنهاد می شود از پشتی طبی استفاده شود. درست نشستن بدون استفاده از پشتی طبی تقریبا غیر ممکن است چون عضلات کمر و پشت وظیفه نگه داشتن ستون فقرات را برعهده دارند در دراز مدت عضلات خسته شوند و برای جبران این ضعف، عضلات رها شده، سر و گردن به جلو خمیده می شود. خم شدن به جلو فشار بسیار زیادی را به دیسک های کمر و مهره ها وارد می کند. فشار وارد بر ستون فقرات می تواند باعث کمردرد و ابتلا به دیسک کمر شود.

خم کردن سر به جلو علاوه بر کمردرد و بیماری های ستون فقرات اثرات مستقیمی روی سلامت عمومی بدن دارد کاهش استرس، بهبود سیستم ایمنی، بهبود تنفس و اکسیژن رسانی به مغز، افزایش تمرکز فکری، جلوگیری از بی اختیاری ادرار، کاهش افسردگی و افزایش اعتمادبه نفس دارد.

کیفیت تصویر مانیتور را چک کنید

مراقب باشد تصاویر در مانیتور واضح بوده و تار نباشد. همچنین تصاویر باید بدون لرزش بوده و به اندازه کافی روشن باشد تا دید راحتی داشته باشید.

 اگر کیفیت تصویر مناسب نیست گزینه های brightness، contrast،refresh rate و resolution را تنظیم کنید. سایز تصویر باید مناسب باشد. بیشتر برنامه های نرم افزاری به شما اجازه می دهد تصاویر به اندازه دلخواه بزرگ کنید.

نور تصویر نباید بیش از اندازه داشته باشد  

برای جلوگیری از تابش نور خیره کننده می توانید زاویه صفحه مانیتور را تغییر دهید. گاهی با تغییر زاویه مانیتور حول محور افق می توانید از انعکاس نور جلوگیری کنید. استفاده از انواع نگهدارنده ارگونومیک مانیتور این امکان را به شما می دهد مانیتور را حول محور افق تغییر مکان دهید.

فاصله مناسب از مانیتور را حفظ کنید.

چشم باید حداقل به اندازه یک طول دست از مانیتور فاصله داشته باشد.

ارتفاع مانیتور را تنظیم کنید.

یک خط فرضی از بالای مانیتور به چشم هایتان درنظر بگیرید. ارتفاع مانیتور را باید به اندازه ای تنظیم کنید که بالای مانیتور در راستای چشم تان قرار گیرد . خم کردن گردن به پایین یا بالا مطمئا باعث گردن درد می شود.

از چرخاندن گردن برای نگاه کردن به مانیتور اجتناب کنید.

چرخاندن گردن به چپ و راست می تواند باعث گردن درد شود. برای جلوگیری از گردن درد باید دقیقا جلوی مانیتور بنشینید تا مجبور به چرخاندن گردن برای نگاه کردن به مانیتور نباشید.

از پایه ی کاغذ یا نگهدارنده کاغذ استفاده کنید.

برای جلوگیری از خم کردن سر روی اوراق و اسناد از پایه کاغذ استفاده کنید. این نگهدارنده های کاغذ بین صفحه کلید و مانیتور قرارداده می شود و از خم کردن گردن جلوگیری می کند.

گردن درد

اخبار مرتبط
ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول