کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: پنج شنبه 02 خرداد ماه 1398 ساعت: 
EN
 • 107
 • 798 مرتبه
مدیریت و درمان کمردرد به بهره وری بیشتر در محیط کار می انجامد

مدیریت و درمان کمردرد به بهره وری بیشتر در محیط کار می انجامد

04/01/1396

 با توجه به افزایش ساعات نشستن در عصر حاضر و فشار زیادی که نشستن های طولانی مدت و نادرست  بر ستون فقرات وارد می کند ، کمردرد به معضلی برای اقتصاد جهان تبدیل شده است.  پیشگیری و درمان کمردرد، می تواند موضوع مهمی برای کارفرمایان باشد چرا که کمردرد بر کیفیت زندگی و کار کارکنان تاثیر می گذارد و هزینه های درمانی  بیمه گزاران را افزایش می دهد.

BBC نیوز در بخش اخبار اقتصادی در 25 فوریه  2014چنین می نویسد(1): اقتصاد انگلستان در حال ترمیم است اما دردی قابل توجه نیروی کار آن را رنج می دهد. بر طبق سازمان آمار ملی انگلستان ONC تقریبا 31 میلیون روز کاری در سال 2013به خاطر کمردرد و گردن درد از دست رفته است.  در تحقیقی که این سازمان بر روی  هزاران نفر نیروی کار انجام داد مشخص شد کمردرد و بیماری های اسکلتی بیشترین شکایات را در بر می گیرند حتی میزان غیبت از کار به دلیل کمردرد از سرماخوردگی پیشی گرفته است.

اگر چه شرایط کاری از انجام کارهای بدنی به نشستن در پشت میز کار واتوموبیل تغییر کرده است اما کمردرد و بیماری های اسکلتی دلیل عمده ی غیبت ازکار در 5 سال گذشته بوده است در حقیقت بیماری های اسکلتی هر ساله هزینه ای بالغ بر 240  بیلیون یورو بر اقتصاد انگلستان تحمیل می کند.

مدیر مرکز بهره وری نیروی کار در توضیح اینکه چرا شکایت از دردهای اسکلتی همچنان ادامه دارد به BBC می گوید:

 Sitting is new Smoking به این تعبیر که نشستن مشکل جدیدی به خطرناکی مصرف سیگار است.

کمردرد مزمن با شیوع 27 درصدی از اصلی ترین دلایل دردهای مزمن است که عمده ترین عامل افزایش هزینه های کارکنان درنظر گرفته می شود. کمردرد بیش از 36 میلیون آمریکایی بین سنین 20 تا 64 سال را تحت تاثیر قرار می دهد و تقریبا 9/85 بیلیون دلار هر ساله هزینه بر می دارد(2). کمردرد سالانه 9/85 میلیون دلار هزینه برمیدارد(3) و اصلی ترین دلیل پرداخت خسارت به کارکنان می باشد(4).

هزینه های ناشی از کمردرد تنها به هزینه های درمانی و هزینه های ناشی از غیبت از کار ختم نمی شود بلکه کاهش بهره وری را نیز دربر می گیرد. تحقیقات انجام گرفته بوسیله EU-OSHA در سال 20111 نشان می دهد حضور در سر کار علی رغم بیماری، دو بار بیشتر از عدم حضور کارکنان برای سازمان ها هزینه بر می دارد.

Integrated Benefit institute (IBI) سازمانی غیرانتفاعی و مستقل در آمریکاست. این سازمان به عنوان مرجع اصلی تحقیقات سلامت و بهره وری درنظرگرفته  می شود که اطلاعات ذیل را درموردهزینه های کمردرد جمع آوری و منتشر کرده است:

 • از هر چهارنفر نیروی کار، یک نفر مبتلا به کمردرد است. به ازاء هر صد نفر نیروی کار، کمردرد 400/51 دلار هزینه تحمیل می کند که این هزینه شامل کاهش بهره وری و هزینه های درمانی می شود.
 • غیبت و عدم کارایی مناسب در محل کار به خاطر کمردرد، به ازاء هر صد نفر نیروی کار، 600/34 دلار هزینه بر میدارد.  
 • هر ساله کارکنان مبتلا به کمردرد 4 بار بیشتر از کارکنان بدون کمردرد در محل کار حضور ندارند و سالانه 4/4 روز بیشتر دچار افت کاری هستند.
 • 29 درصد کارکنان مبتلا به کمردرد در این مطالعه دچار نوعی افسردگی هستند.
 • هزینه مرتبط با کاهش زمان کار و افت کاری کارکنان، بیش از دو سوم کل هزینه های کمردرد را به خود اختصاص می دهد. 

مدیر مرکز IBI، دکتر Tom Parry می گوید: توجه به گسترش کمردرد بین کارکنان و کمک به پیشگیری، درمان و مدیریت درد برای کارفرمایان به سود اقتصادی می  انجامد.

همانطور که ا ز آمار بالا می توان استنباط کرد با توجه به هزینه های زیادی که کمردرد بر اقتصاد کشور وارد می کند، اقدامات پیشگیرانه برای کاهش ابتلا به کمردرد مخصوصا در محیط های اداری و سیستم حمل و نقل کشور که نیاز به نشستن های طولانی مدت دارند بسیار حائز اهمیت می باشد . 

 

گردآورنده: مریم موسوی

منابع:

 1. BBC NEWS BUSINESS
 2. Iistitute of Medicine. (2011).Relieving Pain in America.
 3. Martin B.I., Deyo R.A., Mirza S.K., Turner J.A., Comstock B.A., Hollingworth W., Sullivan S.D. (2008). Expenditures and Health Status Among Adults With Back and Neck Problems. JAMA. 299(6), 656-664.
 4. Guo H.R., Tanaka S., Halperin W.E., Cameron L.L. (1999). Back Pain Prevalence in U.S. Industry and Estimates of Lost Workdays. Am J Public Health. 89, 1029-35.

لینک:

(1)http://www.bbc.com/news/business-26338889

 

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول