کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: یک شنبه 26 آبان ماه 1398 ساعت: 
EN
  • 122
  • 1494 مرتبه
دلایل معمول ابتلا به مچ درد

دلایل معمول ابتلا به مچ درد

05/03/1396

آسیب های فشار تکراری از قبیل سندرم تونل کارپال در بین کاربران کامپیوتر بسیار شایع است. درد مچ اولین نشانه از بروز یک مشکل در بدن است. همه مچ دردها یکسان نیستند. صرف نظر از تشخیص، مچ درد می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. 

قرارگیری بدن در وضعیت نادرست

اگر وقتی روبروی مانیتور نشسته اید به جلو خم می شوید و یا به صندلی لم می دهید، مطمئن باشید جریان خون به بازوهایتان کم می شود و تاثیر منفی روی عضلات دست و مچ می گذارد. درست همان عضوی که در طول مدت کار با کامپیوتر و صفحه کلید فعالیت بیش از حد دارد. درست نشستن و قرار گیری بدن در وضعیت صحیح می تواند جریان خون به مچ ها را بهبود بخشد. استفاده از تجهیزات ارگونومی برای کمک به حفظ پوسچر بدن بسیار مفید است. پشتی طبی با پر کردن گودی کمر و ممانعت از گردش لگن به عقب، بدن را در وضعیت صحیح قرار می دهد و نگهدارنده ارگونومیک مانیتور، مانیتور استند یا پایه مانیتور، با تنظیم ارتفاع مانیتور و قراردادن آن در راستای چشم مانع از خم کردن گردن می شود.

 

صحیح نشستن

 

مشکلات مرتبط با ستون فقرات گردنی

صدمات وارد بر گردن حاصل از تصادفات، ورزش، آرتروز، اسپاسم های عضلانی، عوارض دیسکی یا خم کردن گردن و قرارگیری نادرست آن، به کاهش جریان خون از گردن منجر میشود. کاهش جریان خون از گردن هنگام کار تاثیر منفی روی ساختارهای درون مچ از جمله تاندون ها، عضلات و اعصاب می گذارد.

اختلال در عملکرد آرنج یا شانه ها

فقدان حرکت شانه ها یا آرنج ، از جریان صحیح خون به مچ جلوگیری می کند و به دست و مچ صدمه وارد می کند

خم شدن بیش از اندازه دست هنگام تایپ  با کیبورد  به مچ دست فشار وارد می کند. مکان قرارگیری کامپیوتر نیز مهم است. اگر به جای اینکه مستقیما به مانیتور نگاه کنید، گردن تان به طور متناوب خم می شود، در این صورت در مفاصل گردن محدودیت حرکتی ایجاد می شود که مانع از جریان خون به دست و مچ می شود.

نداشتن استراحت در بین کار

عضلات مچ مثل هر عضله دیگری تحمل محدودی دارند. اگر اجازه ندهید عضلات برای بهبودی مجدد استراحت کنند. عضلات و تاندون ها تحت فشار قرار میگیرند. در مطالعات اثبات شده است که استراحت دادن به عضلات در طول ساعات کار، ریسک صدمات اسکلتی عضلانی را کاهش می دهد. می توانید تصور کنید چه اتفاقی می افتد اگر عضلات پاهایتان برای 8 ساعت مدام فعالیت و کار کنند؟

گرفتگی و سفت شدنه عضلات خم کننده ی انگشتان و مچ

عضلات خم کننده انگشتان،  امکان خم شدن انگشتان هنگام تایپ را ایجاد می کنند. عضلات خم کننده مچ نیز باعث خم شدن مچ می شوند. تاندون های این عضلات از میان تونل کارپال می گذرند. در واقع عضلات انگشتان و تاندون ها در ساعات طولانی کار با صفحه کلید کامپیوتر و موس  کامپیوتر سفت می شوند. اگر این تاندون ها خیلی سفت  شوند، فشار زیادی روی تونل کارپال  وارد می شود و فرد دچار مچ درد می شود.

کیست گانگلیون

کیست کانگلیون برجستگی های کیستی است که گاهی بر روی مفاصل و تاندون ها ایجاد می شوند و ایجاد ان در منطقه مچ می تواند فرد را به مچ درد مبتلا کند.

کوچکی ژنتیکی تونل کارپال

التهاب مچ که می تواند بر اثر آرتروز، بارداری و ... اتفاق بیافتد.

بالا بردن پشت کیبرد یا صفحه کلید

 

صفحه کلید و موس

بعضی از صفحه کلید ها یا کیبردها، در انتهای پشت صفحه دارای دو پایه هستند که با باز کردن آنها، عقب صفحه کلید بالا رفته و سطح شیب داری ایجاد می شود. افراد برای اینکه دید بهتری از صفحه کلید داشته باشند از این پایه ها استفاده می کنند اما هرگز این کار را انجام ندهید. این عمل باعث می شود دست، مچ دست و انگشتان از وضعیت راست و مستقیم که به آن حالت خنثی neutral position می گویند، خارج شوند. کمترین فشار در حالت خنثی به مچ دست وارد می شود و بنابریان از مچ درد جلوگیری می گردد.

طرز صحیح قرار گرفتن موس و کیبرد

روش های جلوگیری از مچ درد

استفاده از موس پد و محافظ مچ

موس پد و محافظ مچ کمک می کند دست، مچ و انگشتان در یک راستا قرار بگیرند و از خم شدن مچ جلوگیری می گردد. کاهش فشار وارد بر مچ دست مانع از مچ درد می شود.

موس پد

 

برای جلوگیری از مچ درد و ابتلا به سندرم تونل کارپال، به مچ دستتان استراحت بدهید.

برای جلوگیری از مچ درد و سندرم تونل کارپال هر 30 دقیقه ، 30 ثانیه به مچ دستتان استراحت بدهید. به طور متناوب، نوع کاری که انجام می دهید را تغییر دهید. مثلا اگر تایپ اسنادتان 2 ساعت طول می کشد میان این کار به امور دیگر مثل پاسخ به تلفن ها بپردازید. تغییر در نوع فعالیت عضلات می تواند به عضلات مچ استراحت دهد و از مچ درد جلوگیری کند. استراحت بین ساعات کار با کمک به ذهن می تواند بهره وری کاری را نیز افزایش دهد.

برای جلوگیری از مچ درد و ابتلا به سندرم تونل کارپال، تایپ کردن را به صورت اصولی یاد بگیرید

فیزیوتراپیست Chantal Donnelly موسس سایت فیزیوتراپی bodyinsight می گوید: چند سال پیش بیماری با مچ درد مزمن به من مراجعه کرد که مبتلا به عارضه سندرم تونل کارپال بود و از عمل جراحی اجتناب می کرد. از آنجایی که ویراستار بود بیشتر ساعات کاری را با کیبرد و موس کار می کرد. از او خواستم کار کردنش را ببینم . Eureka، بیمارم ، اگر چه که خیلی سریع تایپ می کرد اما هیچ وقت یاد نگرفته بود درست و صحیح تایپ کند. همه مدت به کلیدهای کیبرد، صفحه کلید، نگاه می کرد و فقط از چهار انگشت استفاده می کرد. در واقع فقط از دو انگشت هر دستش کمک می گرفت. علی رغم اینکه هیچ گردن دردی نداشت از او خواستم MRI بگیرد که مشخص شد به خاطر خم کردن گردن دچار فت.ق دیسک گردن شده . در عصر تکنولوژی افراد زیادی را می بینیم که خودشان تایپ کردن را به خودشان آموزش داده اند. برا ی جلوگیری از مچ درد و دیگر آسیب های اسکلتی عضلانی تکنیک صحیح تایپ کردن را بیاموزید.

برای جلوگیری از مچ درد و ابتلا به سندرم تونل کارپال، روی عضلات مچ و گردن حرکات کششی انجام دهید.

انجام حرکات کششی در وقت استراحت بهترین گزینه برای جلوگیری از مچ درد، گردن درد، کمر درد و دیگر بیماری های معمول نشستن های طولانی مدت است. بدن انسان برای نشستن های طولانی مدت در یک موقعیت ثابت طراحی و ساخته نشده است. نرمش های کششی امکان حرکت کامل را به مفاصل می دهند به طوری که جریان خون به مفاصل باز می گردد. مایع مفصلی تحریک شده و لغزندگی و تغذیه بهبود می یابد. توجه کنید گردن اندامی است که خون و رشته های عصبی از آن به سمت دست ها جریان می یابد. پس عامل اصلی مچ درد و  دست درد را در گردن جستجو کنید. نه تنها برای حفظ جریان خون مناسب در گردن باید به گردن حرکات کششی بدهید بلکه ماساژ منظم  نیز لازم است.

جدای از اینکه ریشه مچ درد در گردن است یا مستقیما به مچ بر می گردد، حرکات کششی و ماساژ عضلات مچ مفید هستند.

 

 

منبع: bodyinsight

گردآورنده: مریم موسوی

 
 
 
 
اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.