کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: پنج شنبه 30 خرداد ماه 1398 ساعت: 
EN
 • 153
 • 867 مرتبه
سردرد های عضلانی به دنبال پوسچرهای غلط

سردرد های عضلانی به دنبال پوسچرهای غلط

06/19/1396

سردرد های عضلانی به دنبال پوسچرهای غلط

بسیاری از افراد از سردرد به پزشکان شکایت می کنند. در اغلب موارد، سردردها دلیل ترکیبی دارند اما سردردهای مرتبط با پوسچر مخصوصا سردردهایی که هنگام کار با کامپیوتر ایجاد می شوند از یک علت خاص منشا می گیرند و آن هم قرارگیری نادرست بدن هنگام کار با کامپیوتر است. بدن انسان برای نشستن های طولانی مدت طراحی و ساخته نشده است. افراد هر چه سعی می کنند قوز نکنند و درست بنشینند اما ناخودآگاه به جلو خم می شوند و قوز می کنند. وزن سر را می توان با یک توپ بولینگ مقایسه کرد.

عدم قرارگیری صحیح سر روی گردن می تواند عضلات و شانه های گردن را تحت فشار قرار دهد. در طولانی مدت گرفتگی و فشار روی عضلات افزایش می یابد، اسپاسم عضلانی و درد شروع می شود و به بخش بالایی گردن منتقل می گردد.

همیشه کامپیوترها تنها مسئول سردردهای عضلانی مرتبط با پوسچر( طرز قرارگیری بدن) نیستند. در حقیقت تمرکز بیش از اندازه در هر فعالیتی مانع از دریافت سیگنال های گردن و شانه توسط مغز می شود. این سیگنال ها نیاز به استراحت و کشش عضلانی را ارسال می کنند.  

 

سردرد-رانندگیرانندگی طولانی مدت نیز می تواند به سردرد بیانجامد. سردردهای ناشی از رانندگی فقط مختص افرادی که به عنوان شغل رانندگی می کنند نیست بلکه افراد در مشاغل دیگر نیز دارای سردردهای ناشی از پوسچر غلط هنگام رانندگی هستند. حتی جاذبه زمین بدن را به سمت قوز کردن می کشاند و جنگیدن با این گرایش عادتی است که باید در وجود ما نهادینه شود. " راست بشین" جمله ایست که والدین در سراسر دنیا همیشه به فرزندانشان آموخته اند. پوسچر صحیح بدن در ساعات طولانی کار و رانندگی نه تنها ظاهر شما را بهتر نشان می دهد بلکه از سردرد جلوگیری می کند.

بعضی اوقات قرارگیری در پوسچر صحیح برای افراد مشکل است. وقتی عضلات گردن و پشت که مسئول راست نگه داشتن بدن هستند ضعیف شده اند دیگر درست نشستن و قوز نکردن برای فرد بسیار مشکل است. ضعیف شدن عضلات گردن و پشت به نوبه خود به دلیل عدم استفاده بهینه از این عضلات (قوز کردن) اتفاق می افتد.

شاید باور نکنید اما ابتلا به بیماری مال اکوژن (وضعیت جفت شدن غیر طبیعی دندان ها و فک) نیز می تواند در شما یک پوسچر ضعیف ایجاد کند. بدن ما سعی می کند هنگام غذا خوردن یا حتی هنگامی که غذا نمی خوریم فک پایین را هماهنگ با فک بالا قرار دهد. در بعضی از انواع مال اکوژن که عدم هماهنگی بین دندان ها وجود دارد، وقتی فک پایین به جلو حرکت می کند هماهنگی بیشتری بین دندان های بالا با پایین ایجاد می شود. افراد معمولا با این نوع مشکل گرایش دارند سر را به جلو نگه دارند. نهایت اینکه درمان عدم تناسب بین فک بالا و پایین و دندان ها، نه تنها به سلامت دهان و دندان کمک می کند بلکه پوسچر شما را نیز بهبود می دهد.

سردردهای عضلانی مرتبط با پوسچر بسیار معمول هستند و شیوع بالایی دارند. توجه کنید موقعیت بدن از جمله طراحی ارگونومیک محیط کار و استفاده از محصولات ارگونومیک  و انجام حرکات کششی در طول روز می تواند بسیار مهم و موثر باشد. در پایان یک روز سخت و وقتی که به خاطر مشغله کار و یا بی توجهی پوسچر غلطی در طول روز داشته اید می توانید با استفاده از کمپرس یخ درد خود را تسکین دهید. کمپرس یخ روی شانه ها و گردن می تواند سردردهای عضلانی را به طور معجزه آسایی بهبود بخشد.

 

پوسچر نادرست هنگام ایستادنایستادن-پوسچر-جلوگیری-از-کمردرد-جلوگیری-از-گردن-در--جلوگیری-از-سردرد

 • گرایش سر به جلو هنگام ایستادن، تعادل و هم راستایی کل بدن را با لگن و پاها به هم می ریزد.
 • عضلات بالای پشت و گردن برای نگهداشتن و تحمل وزن سر تحت فشار قرار می گیرند.
 • احتمال ابتلا به گردن درد و سردرد بسیار بالاست.

 

 

 

 

 

پوسچر درست هنگام ایستادنایستادن-درست-پوسچر-صحیح-جلوگیری-از-سردرد-جلوگیری-از-کمردرد-جلوگیری-از-گردن-درد

 • وقتی که می ایستید، شانه ها باید عقب و پایین باشند و سینه جلو قرار گیرد.
 • گوش باید همراستای شانه ها و چانه کمی عقب کشیده شود.
 • شانه ها باید در راستای لگن و لگن باید در راستایزانوها باشد.
 • در یک پوسچر صحیح، دست ها باید در دو طرف بدن آزادانه آویزان باشند و دست ها  پشت پا قرارگیرند و نه روی پا

 

 

 

پوسچر غلط هنگام نشستننشستن-نادرست-کمردرد-جلوگیری-از-کمردرد-جلوگیری-از-سردرد-جلوگیری-از-گردن-درد

 • درست مثل ایستادن غلط، عضلات بالای پشت و گردن برای نگهداشتن و تحمل وزن سر تحت فشار قرار می گیرند.
 • خم شدن به جلو، گودی کمر را کاهش داده و فشار بسیار زیادی به دیسک ها و مهر های کمر وارد می کند .
 • این طرز نشستن یکی از مهمترین دلایل ابتلا به سردرد است.

 

 

 

 

 

 

پوسچر درست هنگام نشستننشستن-درست-پوسچر-صحیح-جلوگیری-از-سردرد-جلوگیری-از-کمردرد-جلوگیری-از-کمردرد

 • در روش صحیح نشستن شانه ها به عقب و ریلکس هستند و شکم کمی به تو فشرده می شود.
 • گوش ها در راستای شانه ها قرار دارند و شانه ها در راستای لگن
 • پاها باید حتما روی سطح صاف قرار گیرند و حمایت شوند. ایده ال ترین روش قرارگیری پا روی زیرپایی است چون قرارگیری پا روی زیرپایی فشار وارد بر پشت زانوها را کاهش می دهد . اگر صندلی تان بلند است و پاهایتان روی صندلی آویزان می شود حتما از زیر پایی استفاده کنید .
 • در یک پوسچر صحیح هنگام نشستن، ساعد باید به راحتی روی میز قرار گیرد تا وزن ساعد روی میز بیفتد ، بدون اینکه مجبور باشید شانه هایتان را بالا بکشید.

 

یک نکته نهایی در مورد محیط کار

برای اینکه بتوانیم مستقیم و بدون خم کردن سر به مانیتور نگاه  کنید باید بتوانید  ارتفاع پایه مانیتور را تنظیم کنید از آنجایی که پایه اکثر مانیتور ها کوتاه و غیر قابل تنظیم هستند می توانید از نگهدارنده ارگونومیک مانیتور (مانیتور استند، پایه مانیتور) استفاده کنید.

 

نگهدارنده-مانیتور-استار-باراد

نویسنده: Dr Marthrich

مترجم: مریم موسوی

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول